Taneční klub Kocour Modroočko

Děti z domova hrají i divadlo

Mladá Fronta DNES, Kolínsko, str. C49. 1. 2007
V býchorském zařízení využívají nejmodernější terapeutické metody. Mají zde i vlastní koně

Býchory - Speciální terapeutické metody a aktivity pro volný čas pomáhají zvládnout pobyt svěřencům Dětského domova v Býchorech na Kolínsku. Kapacita zařízení, 48 dětí je téměř naplněna.
"Žijí u nás děti od devíti do osmnácti let. Převažují chlapci," uvedl ředitel domova Aleš Bureš.
Místní děti si mohou vybrat z řady volnočasových aktivit, mnohé z nich navíc pomáhají s terapií. V domově se zaměřují především na umělecké kroužky.
K dispozici mají děti nahrávací studio, hudební učebnu, hrát mohou ve vlastní kapele. Navštěvovat ale také mohou kroužek pantomimy či divadla.

Děti nacvičili West Side Story

Dvanáct dětí z býchorského domova navíc tančí ve skupině Kocour Modroočko. Společně s dětmi ze základních uměleckých škol secvičili celovečerní projekt Příběh ulice.
Autoři se nechali volně inspirovat slavným muzikálem West Side Story. S pořadem
objíždí skupina divadla a tancuje například pro školy.
"V květnu také uspořádáme šestnáctý ročník národní přehlídky dětských domovů. Její organizaci máme za úkol u potřetí," doplnil ředitel Aleš Bureš.
Na přehlídce své umění v tanci, zpěvu či recitaci předvedou nejúspěšnější děti z regionálních kol. Letošní ročník je připraven na 25. až 27. května.
Přehlídka je navíc spojena s doplňkovým programem. V Praze se uskuteční benefiční koncert, na své si přijdou i milovníci tvrdší hudby na rockovém festivalu.
"Pro děti má velký význam úspěch. Navíc si na těchto akcích najdou nové kamarády, kteří nežijí v dětském domově," řekl Aleš Bureš.

S terapií pomáhá i chovatelský kroužek

Tím ale výčet činností dětí z dětského domova nekončí. "Nechceme, aby se nudily. Máme proto například i chovatelský kroužek, kde děti pečují o zvířata," uvedl Bureš.
Domov získal před několika lety dokonce vlastního koně. Uspořádal dražbu fotografií předních českých a slovenských fotografů a ze získaných peněz nejene zvíře zakoupil, ale vytvořil pro něj odpovídající zázemí. Kůň navíc dětem pomáhá při komunikaci.
"Terapie už pomohla několika dětem začít hovořit o problémech." upřesnil ředitel domova. Býchorský dětský domov nedávno prošel velkými změnami. Do obce byl totiž zaveden plyn a domov má nyní nižší náklady. Přesto je podle Bureše rozpočet napnutý a musí se pečlivě hlídat.
Pokud chce pro své svěřence pořídit nějakou nadstandardní službu či vybavení, osloví sponzory. Zařízení pro osamělé děti finančně vypomáhají i nejrůznější granty, například Evropské unie. Pomoci se ale v Býchorech dočkali také od Terezy Maxové či nadace Naše dítě.
Děti z domova například díky finančním darům v posledních třech letech strávily část prázdnin u moře ve Španělsku, letos plánují vycestovat do Itálie.
Zuzana Čechová

HOME PAGE © Gorge 2006 - 2008 Optimalizováno pro rozlišení 1024 x 768 *


optimalizace PageRank.cz